U vrijeme kada globalni izazovi nadilaze granice, ističemo da je jačanje multilateralizma i međunarodne suradnje ključno za našu zajedničku budućnost. Naglašavamo ključnu važnost uspostave novog sustava globalnog upravljanja, kao ključnog za rješavanje niza globalnih kriza i jamčenje mira i razvoja, za što vjerujemo da se ne može postići bez predanosti svih međunarodnih igrača, kaže veleposlanica Kraljevine Maroko u Hrvatskoj Nj. Eksc. Nour El Houdu Marrakchi
Veleposlanica Kraljevine Maroko Nj. Eksc. Nour El Houdu Marrakchi i Ina Stašević
Magreb, sjevernoafrička regija koju čine Mauritanija, Maroko, Alžir, Tunis i Libija, nalazi se na južnoj mediteranskoj obali, stvarajući poveznicu između Europe i ostatka Afrike. S obzirom na svoj položaj (južno od Španjolske), Maroko ima posebnu ulogu u povezivanju zapadne Afrike i zapadne Europe. Maroko je član Afričke unije i cijenjeni politički akter u afričkoj politici, član je i Arapske lige koji uživa prijateljske odnose sa zemljama Perzijskog zaljeva. Zemlja ima čvrste pozitivne veze i s mnogim zapadnim državama.
Trenutno, geopolitički svijet je zbog različitih interesa, politika, ideologije, ekonomije... podijeljen u nekoliko skupina, a za svaku skupinu nesumnjivo je relevantna koordinacija, sudjelovanje u bilateralnim i multilateralnim pregovorima uz proširenje diplomatskih odnosa. Suradnja je temelj koji povezuje sve. Hrvatska i Maroko shvaćaju stvarnost i dijele dobre diplomatske veze na različitim razinama i obje su zemlje odlučne nastaviti jačati odnose i širiti područje suradnje. Nedavni posjet šefa diplomacije Kraljevine Maroko, Nassera Bourita, pokazao je interes za osnaživanjem bilateralnih odnosa, gospodarskih i političkih veza između Kraljevine Maroko i Republike Hrvatske.
U ekskluzivnom intervjuu Nj. Eksc. Nour El Houdu Marrakchi, veleposlanicu Kraljevine Maroko u Republici Hrvatskoj, pitala sam kako vidi dosadašnji razvoj odnosa dviju zemalja i na što je bio usredotočen spomenuti sastanak.
- Od uspostave diplomatskih odnosa 1992. godine Maroko i Hrvatska održavaju prijateljske i rastuće veze na političkom, gospodarskom, kulturnom i znanstvenom području. Nedavni službeni posjet marokanskog ministra vanjskih poslova Nassera Bourita Hrvatskoj u travnju 2025. učvrstio je zajedničku ambiciju da proširimo strateško partnerstvo, podržavajući regionalnu stabilnost, euroafričku suradnju i suverenitet država.
Hrvatska je pozdravila marokanske reforme, uključujući Novi razvojni model i Atlantske inicijative koje je pokrenulo Njegovo Veličanstvo kralj Muhamed VI. Ove inicijative poput Procesa atlantskih afričkih država, pristupa Atlantiku za zemlje Sahela i plinovoda Nigerija-Maroko osmišljene su za poticanje unutarafričkog razvoja i regionalne stabilnosti.
Ministri su također naglasili važnost strateškog partnerstva Maroka i EU-a te istaknuli predanost svojih zemalja mirnom rješavanju sukoba.
Ukratko, odnosi Hrvatske i Maroka obilježeni su uzajamnim poštovanjem, zajedničkim strateškim interesima i jasnom agendom za produbljivanje suradnje u ključnim područjima, a cilj nedavnog susreta bio je pretočenje te vizije u konkretna gospodarska, kulturna i regionalna partnerstva.
Koji bi sektori mogli doživjeti širu suradnju u nadolazećim godinama?
- Gospodarska suradnja, iako još uvijek skromna, porasla je nakon sporazuma iz 2019. o obrani i turizmu. Dvije su nacije sada usredotočene na sektore visokog potencijala kao što su obnovljiva energija, industrija, infrastruktura i turizam. Hrvatska, kao članica EU-a, nudi snažan okvir za dublju sektorsku suradnju s Marokom u okviru Sporazuma o pridruživanju.
Što je vaš primarni fokus u razvoju međusobnih odnosa ove godine?
- Glavni cilj razvoja međusobnih odnosa između Maroka i Hrvatske u ovoj godini je daljnje jačanje našeg dugoročnog globalnog partnerstva, inicijalno uspostavljenog 2019. godine. Ponovno smo potvrdili konstruktivnu ulogu naših zemalja u očuvanju regionalnog mira, sigurnosti i međunarodnog dijaloga, poštujući načela Povelje Ujedinjenih naroda i podupirući mirno rješavanje sukoba uz poštivanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
Zahvaljujući svojoj političkoj stabilnosti i strateškom položaju, Maroko je postao važna karika u širenju svog gospodarskog utjecaja po kontinentima. Osim toga Maroko je najatraktivnija turistička destinacija u sjevernoafričkoj regiji. Koje su prednosti ulaganja u Maroko, što je to toliko privlačno za investitore?
- Maroko se čvrsto etablirao kao strateška gospodarska vrata između Afrike i Europe, položaj zemlje potkrijepljen je političkom stabilnošću i dugoročnom vizijom Njegova Veličanstva kralja Muhameda VI. Ovo stabilno okruženje potaknulo je povjerenje među međunarodnim ulagačima i omogućilo Kraljevini da postane dinamična platforma za trgovinu, ulaganja i industrijsku integraciju diljem kontinenata. Kao najatraktivnije ulagačko odredište u afričkoj regiji Maroko predstavlja uvjerljiv argument za globalne tvrtke koje traže rast i regionalni doseg.
Raznovrsno i otporno gospodarstvo Kraljevstva usidreno u ključnim sektorima kao što su automobilska industrija, zrakoplovstvo, obnovljiva energija, poljoprivreda i turizam nudi goleme mogućnosti za stvaranje vrijednosti. Predanost Maroka razvoju infrastrukture očita je u njegovim lukama svjetske klase, posebice Tanger Medu, projektu luke Dakhla, koji je u tijeku, razgranatim cestovnim i željezničkim mrežama i modernim industrijskim zonama kao što je Casablanca Finance City i slobodnim zonama diljem zemlje. Uz to, mlada, kvalificirana i višejezična radna snaga, konkurentni troškovi proizvodnje te podržavajući pravni i fiskalni okvir dodatno povećavaju njegovu privlačnost za ulaganja.
Maroko također ima koristi od široke mreže od preko 50 sporazuma o slobodnoj trgovini, koji omogućuju povlašteni pristup tržištu od preko jedne milijarde potrošača diljem Europe, Afrike, Bliskog istoka i Amerike. U kombinaciji sa svojom strateškom predanošću zelenoj energiji i održivom razvoju, Kraljevina se ističe ne samo kao most između kontinenata, već i kao stabilan, pouzdan i perspektivan partner za dugoročnu gospodarsku suradnju i zajednički prosperitet.
Sve u svemu, kombinacija ovih čimbenika čini Maroko atraktivnim odredištem za globalne ulagače koji traže stabilnost, pristup tržištu i potencijal rasta u Africi i šire.
Maroko je vodeći afrički proizvođač zrakoplova i automobila. Kako će nove američke carine utjecati na izvoz i marokansko gospodarstvo?
- Maroko je postao vodeće afričko industrijsko središte u automobilskom i zrakoplovnom sektoru, što je dokaz njegove strateške vizije, kvalificirane radne snage i jakih industrijskih ekosustava. S globalno integriranim lancima vrijednosti i velikim međunarodnim proizvođačima koji posluju u zemlji, Maroko igra ključnu ulogu u opskrbi ključnih tržišta diljem Europe i Sjeverne Amerike.
Iako bi ove carine u početku mogle stvoriti pritisak na određene izvozne segmente, raznolika trgovinska partnerstva Maroka i snažna mreža od preko 50 sporazuma o slobodnoj trgovini smanjuju dugoročni rizik. Zemlja nastavlja jačati svoju konkurentnost kroz inovacije, troškovnu učinkovitost i proizvodnju s dodanom vrijednošću, pozicionirajući svoje industrije da se brzo prilagode globalnim trgovinskim fluktuacijama.
Nadalje, proaktivna industrijska strategija marokanske vlade, zajedno s njezinim stalnim naporima da produbi regionalnu integraciju i proširi se na tržišta u nastajanju, pomoći će u ublažavanju utjecaja protekcionističkih mjera. U tom kontekstu Maroko ostaje otporna i atraktivna baza za globalne proizvodne i izvozne operacije, sposobna upravljati promjenama u međunarodnoj trgovinskoj politici i istovremeno održavati gospodarski zamah.
Za migrante koji bježe od siromaštva, sukoba, klimatskih promjena, Maroko služi kao tranzitna točka na putu prema Europi. Koliko ste migranata zabilježili u posljednjih godinu dana i kako rješavate taj problem?
- Vizija Kraljevstva, pokrenuta pod pokroviteljstvom Njegovag Veličanstva kralja Muhameda VI., neka mu Bog pomogne, kao vođe migracija u Africi i hvaljena na međunarodnoj i kontinentalnoj razini, ima za cilj predviđanje budućnosti izgradnjom uređene mobilnosti, tražeći spasonosnu ravnotežu između realizma i volonterizma, između legitimnih interesa država i poštovanja ljudskih prava migranata.
Kao što svi znamo, nekoliko europskih i afričkih zemalja danas Maroko doživljavaju kao vjerodostojnog i pouzdanog partnera u upravljanju migracijskim tokovima i borbi protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima. Predanost tome omogućila je da se Maroko istakne kao jedna od prvih zemalja koja je usvojila migracijsku politiku temeljenu na solidarnosti, usredotočenu na zaštitu prava i dostojanstva migranata, posebice onih podsaharskog podrijetla, čime je ojačala poziciju Kraljevine na migracijskoj sceni.
Maroko je usvojio odlučnu politiku borbe protiv nezakonite migracije i mreža za trgovinu ljudima. Ovaj sveobuhvatni pristup uključuje, između ostalog: pojačani nadzor granice i obale radi sprječavanja ilegalnih prelazaka; poboljšanu suradnju s europskim zemljama, osobito Španjolskom, u borbi protiv ilegalne migracije i trgovine ljudima; bilateralne sporazume usmjerene na sigurnost granica i povratak nezakonitih migranata; ulaganja u regionalni razvoj za rješavanje temeljnih uzroka migracije kao što su siromaštvo i nedostatak mogućnosti.
Cilj je ovih mjera učinkovito upravljanje migracijskim tokovima uz istovremeno rješavanje humanitarnih problema. S tim u vezi marokanske vlasti uspjele su spriječiti 78.685 pokušaja nezakonitih migracija u 2024., spasile su 18.645 migranata na moru, a gotovo 6135 nezakonitih migranata imalo je koristi od operacija dobrovoljnog povratka u svoje zemlje podrijetla, što svjedoči o povećanom migracijskom pritisku u regiji.
Osim toga Maroko je u proteklih pet godina razbio više od 1332 mreže za trgovinu ljudima i ilegalnu imigraciju. Valja napomenuti da Maroko i Europska unija već nekoliko godina blisko surađuju u borbi protiv ilegalne imigracije jačanjem nadzora granica, što je ključno pitanje za obje strane. Ova suradnja ne samo da poboljšava mobilnost i odziv snaga sigurnosti, posebno u planinskim i obalnim regijama, nego također pomaže u boljoj kontroli migracijskih tokova uz poštovanje ljudskih prava.
Vidimo kako je situacija na Bliskom istoku i dalje ratna i napeta u svakom pogledu. Što mislite kako će se riješiti sukob u Gazi?
- Kao što znate, Maroko je od izbijanja rata u Gazi izrazio duboku zabrinutost zbog pogoršanja situacije i početka vojnih akcija u Pojasu Gaze, te je osudio napade na civile, ma gdje se oni nalazili. Važno je naglasiti da je Kraljevina, koja je dosljedno upozoravala na posljedice političkog zastoja na mir u regiji i opasnosti od eskalacije napetosti, pozvala na trenutni prekid svih akata nasilja i povratak na mir, uz izbjegavanje svih oblika eskalacije koji bi mogli potkopati šanse za mir u regiji.
Kraljevina je naglasila da dijalog i pregovori ostaju jedini put za postizanje sveobuhvatnog i trajnog rješenja palestinskog pitanja, temeljenog na rezolucijama međunarodnog prava. U tom smislu Njegovo Veličanstvo kralj Muhamed VI., neka mu Bog pomogne, predsjedajući komiteta Al Quds, uvijek je zagovarao poštovanje primirja u Gazi, dok se nadao pokretanju istinskog mirovnog procesa na Bliskom istoku. Takav bi proces trebao dovesti do uspostave palestinske države unutar granica iz 1967. godine, s istočnim Jeruzalemom kao glavnim gradom, koja živi rame uz rame u miru i sigurnosti s Izraelom.
Nakon prekida primirja Kraljevina je ponovila svoj poziv na trenutačni i trajni prekid vatre, hitnu potrebu pružanja dostatne humanitarne pomoći, zaštitu civila, oslobađanje talaca i zatočenika, kao i povratak raseljenih osoba. Ovaj sporazum o prekidu vatre, čija druga i treća faza nisu postignute, temeljni je i ključni element za rješenje ovog sukoba.
U vremenu kada geopolitički kontekst zahtijeva globalna rješenja i pojačanu suradnju, što biste istaknuli od presudne važnosti za budućnost svih nas?
- U vrijeme kada globalni izazovi nadilaze granice, Maroko ističe da je jačanje multilateralizma i međunarodne suradnje ključno za našu zajedničku budućnost. Maroko također naglašava ključnu važnost uspostave novog sustava globalnog upravljanja, kao ključnog za rješavanje niza globalnih kriza i jamčenje mira i razvoja, za što Maroko vjeruje da se ne može postići bez predanosti svih međunarodnih igrača.
Njegovo Veličanstvo kralj Muhamed VI., neka mu je Bog na pomoći, izjavio je na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda 2020. da "danas, više nego ikad, svijet treba obnovljeni multilateralni sustav, temeljen na solidarnosti, suradnji i kolektivnoj odgovornosti, kako bi se suočio s izazovima bez presedana". Ovaj citat odražava način na koji Maroko vidi multilateralizam ne samo kao diplomatski idealizam već i kao pragmatičnu nužnost za mir, stabilnost i održivi razvoj.
Maroko se usredotočuje na izgradnju uključivih i kooperativnih globalnih upravljačkih struktura; promicanje stabilnosti, mira i konsenzusa kroz diplomatski angažman, posebno u regijama suočenim sa sukobima; promicanje gospodarske modernizacije i ulaganja u obnovljive izvore energije za održivi razvoj; promicanje regionalne integracije i suradnje jug-jug.
- Domaćin Svjetskog prvenstva u nogometu 2030. vrlo je simboličan i strateški događaj za Maroko te priznanje njegova međunarodnog položaja. Sudomaćinstvo globalnog događaja ove veličine naglašava sve veću ulogu Maroka na međunarodnoj pozornici, ne samo regionalno nego i međunarodno. To je glas povjerenja u stabilnost, infrastrukturu i gostoprimstvo Maroka. Zajednička organizacija sa Španjolskom i Portugalom naglašava predanost Maroka prekograničnoj i međukulturalnoj suradnji kao alatu za jedinstvo i dijalog.
Budući da će se turnir održati na dva kontinenta (Afrika i Europa), uloga Maroka simbolizira njegovu jedinstvenu poziciju kao mosta između različitih kultura, civilizacija i regija - prednost koju Maroko često diplomatski brani. Ovo će biti tek drugi put da neka afrička zemlja bude domaćin Svjetskog prvenstva, nakon Južne Afrike 2010., a prvi put za Sjevernu Afriku. To pokazuje sposobnost Afrike da organizira događaje svjetske klase. Domaćinstvo dijela Svjetskog prvenstva veliki je izvor ponosa za Marokance, jača nacionalni identitet i nadahnjuje mlade ljude, posebno nakon povijesnog nastupa Maroka na Svjetskom prvenstvu 2022., kada je Maroko potvrdio svoj status velikog igrača u svjetskom nogometu.
Događaj će pokrenuti velika ulaganja u infrastrukturu, promet, turizam i sportske objekte, u skladu sa širim razvojnim ciljevima Maroka i njegovom strategijom. Očekuje se da će njegova organizacija poboljšati međunarodnu sliku i gospodarstvo Maroka, privući turizam, ulaganja i pozornost iz cijelog svijeta. U tom kontekstu, veliki infrastrukturni projekti su u tijeku, posebice Grand Stade Hassan II, u blizini Casablance, koji ima za cilj postati najveći svjetski nogometni stadion. Osim toga, šest marokanskih gradova - Rabat, Casablanca, Fez, Tangier, Marrakech i Agadir - bit će domaćini utakmica, što će zahtijevati poboljšanja na stadionima, prijevozu i gostoprimstvu.