Već prema načinima prezentacije programa vidi se tko ozbiljno računa na ovim izborima. Neki izazivači kao da ne misle ozbiljno i, što bi se kod nas reklo, "statiraju u kukuruzu", a na istoku Slavonije ne očekuju se neka iznenađenja, kaže Mirjam Jukić, savjetnica za odnose s javnošću
Mirjam Jukić (foto: privatna arhiva)
O kampanji za lokalne izbore određene za nedjelju, 18. svibnja, javnoj komunikaciji i izbornoj retorici koju slušamo svakodnevno od pojedinih stranačkih i nezavisnih kandidata koji su u utrci za gradonačelnike i župane, obećanjima koja se daju, ukupnoj izbornoj propagandi i mogućim pobjednicima i gubitnicima u tom i takvom "društvu spektakla", kojim završava superizborni ciklus u kojem smo bili više od godinu dana, razgovarali smo s Mirjam Jukić, višom savjetnicom za odnose s javnošću iz A2D komunikacija.
- Lokalni izbori zapravo su jako važni jer birate ljude koji direktno utječu na kvalitetu života u mjestu u kojemu živite. Kampanja za lokalne izbore zapravo se vodi četiri godine i ako ste dobro radili, onda nemate brige - ubrat ćete plodove svog rada. Kandidati se bore za pozornost birača - plakati su u svakoj ulici, glave izviru i gledaju nas s billboarda uz ceste, a zasuti smo oglasima i u digitalnom svijetu gdje oni najvještiji iskaču s vlastitim izbornim porukama i parolama. Ovdje na istoku birači su u kampanji i žrtve "bratoubilačkog rata" koji vode donedavni stranački kolege DOMiNO i DP, koji ne biraju sredstva, zasipaju nas prljavim rubljem sa svih strana. Od toga rata na kraju bi mogli profitirati ostali, jer nitko ne voli te što se samo svađaju i galame.
Kao i kod svakih izbora, populizam i demagogiju nemoguće je izbjeći, međutim, pojedini gradovi i županije ipak se mogu pohvaliti nizom uspješnih gradonačelnika i župana koji i u ovaj izborni ciklus ulaze kao favoriti zahvaljujući svom radu u protekle četiri godine. Koje bi primjere izdvojili kao one koji se uklapaju u ovakav pozitivi kontekst, izvan uobičajene demagoške prakse?
- Lokalni izbori zapravo su komunalni izbori jer tu se odlučuje o tome hoće li moja ulica dobiti asfalt, hoće li se popraviti nogostup, kada će djeca imati uvjete za jednosmjensku nastavu, kada će moj kvart dobiti vrtić... Tu ne bi trebalo biti velike demagogije, birače zanima što će iduće četiri godine u njihovu mjestu politika graditi i raditi, odnosno kako ste posljednje četiri godine radili i gradili. Već prema načinima prezentacije programa vidi se tko ozbiljno računa na ovim izborima. Primjerice, ako gledamo grad Osijek, imali ste vrlo konkretno predstavljanje programa aktualnog gradonačelnika i na samim događajima, ali i u digitalnim, pa i printanim, materijalima. On, prema anketama, lako prolazi već u prvom krugu, a ostali kao da su se predali unaprijed, pa niste čuli neki velikih ideja ni pokušaja da se pomrse računi HDZ-u u Osijeku, a ni u Osječko-baranjskoj županiji. Slično je i u Vukovarsko-srijemskoj, gdje su najkonkretniji dosadašnji obnašatelji dužnosti, a izazivači kao da ne misle ozbiljno i, što bi se kod nas reklo, "statiraju u kukuruzu".
Puno je zamjerki da na izbornim listama u pojedinim sredinama ima premalo mladih, da izostaje nova generacija političara koja bi se vlastitim programima upustila u afirmativnu kampanju i ponudila neke nove perspektive razvoja i napretka... Kako to tumačite? Kakva je u tom kontekstu situacija s kandidatima u Osijeku, Vinkovcima i Vukovaru, da navedemo samo te gradove...?
- Pa zapravo, ako gledamo Osijek ili Vinkovce, pa i Vukovar, imate tu na listama mlade političare i nova lica, nemaju oni desetljeća iskustva u politici kao njihovi prethodnici, pa se čini kako je smjena generacija ipak došla i u politici, i to u najvećim strankama, gdje je zapravo unutarstranački najteže napredovati. Nezavisni kandidati u Hrvatskoj uglavnom su "nezavisni" jer su zbog nezadovoljstva podjelom plijena izišli iz neke političke opcije i zapravo ćete vrlo rijetko pronaći na listama ljude koji nemaju neko stranačko zaleđe.
Ako je suditi prema anketama koje se objavljuju u medijima (televizije, novine, portali...), napose onih koje pokazuje pozicije pojedinih stranaka na nacionalnoj razini, HDZ i SDP su vrlo blizu, dok Možemo! drži svojih desetak posto, Most je u blagom padu, a Domovinski pokret sve baca na Vukovar, u dogovoru s HDZ-om... Koliko su to relevantni pokazatelji i za odnose snaga na lokalnoj razini pred nadolazeće izbore?
- Neće biti tog nekog "crvenog vala", kao što se nisu izlile ni "rijeke pravde", to je sigurno, no da su se omjeri političke moći promijenili, to pokazuju sva relevantna istraživanja javnog mnijenja. Imamo gotovo izjednačene HDZ i SDP, Možemo! je ipak i ovim koaliranjem sa SDP-om pokazao da izvan Zagreba ne misli ozbiljno, Most se odlaskom bračnog para Raspudić vratio odakle je i počeo - na lokalnu politiku, gdje im se najistaknutiji članovi bore za lokalne fotelje, a DP će zahvaljujući braku s HDZ-om vjerojatno zadržati Vukovar, što je oduvijek, čini se, bila najvažnija želja pokreta.
Kakvu bi u konačnici sliku Hrvatske mogli pokazati ovi lokalni izbori, jesu li i gdje moguća neka veća ili manja iznenađenja (gradovi, županije) ili će sve uglavnom ostati kao i nakon izbora prije četiri godine? Znam da je nezahvalno prognozirati, ali ipak...
- U medijima često možete čuti kako bi ovo mogli biti najzanimljiviji lokalni izbori nakon dugo vremena. No ovdje kod nas, na istoku Slavonije, ne očekuju se neka iznenađenja, zapravo svi pogledi upereni su u Rijeku i Zadar jer se vodi bitka za standardna uporišta najvećih stranaka, zanimljivo je i u Zagrebu, a vrlo je napeto i u Splitsko-dalmatinskoj županiji.