Jedna razina regulacije UI-ja, vezana uz etička pitanja i privatnost, nužna je i mislim da se s tim svatko ozbiljan slaže. Problem je EU-a što je to otišlo u drugu krajnost i EU kroz prereguliranost sve više i više zaostaje, ponajprije za SAD-om, a sada vidimo i za Kinezima, kaže Denis Sušac, direktor softverske tvrtke Mono
(Foto PEXLES)
Na samitu o umjetnoj inteligenciji sučelile su se dvije vizije svijeta - SAD je pozvao na ograničavanje regulacije kako se ne bi ugušilo industriju u usponu kojom dominira i nije potpisao apel za "otvorenu", "uključivu" i "etičku" umjetnu inteligenciju.
Na zatvaranju dvodnevnog samita potpisnici apela, među kojima Kina, Francuska i Indija, zauzeli su se za jačanje koordinacije upravljanja umjetnom inteligencijom (UI), za što je, kažu, potreban svjetski dijalog i pozvali da se izbjegne koncentracija tržišta kako bi ta tehnologija bila dostupnija. To je daleko od vizije za koju se zauzima SAD, koji, kao ni Ujedinjeno Kraljevstvo, nije u utorak u Parizu potpisao deklaraciju koju je želio francuski predsjednik Emmanuel Macron, a koja donosi načela za regulaciju o kojima postoji suglasje.
Taj veliki skup, na kojem su se okupili politički čelnici i čelnici najvećih tehnoloških kompanija, obilježen je jako kritičkim govorom američkog predsjednika JD Vancea. To je bio njegov prvi posjet inozemstvu otkako je Donald Trump preuzeo dužnost potkraj siječnja i najavio "Stargate", plan ulaganja u umjetnu inteligenciju u vrijednosti od 500 milijardi američkih dolara. Nasuprot Europi, koja želi brži razvoj umjetne inteligencije uz definiran zakonski okvir, Vance se zauzeo da se "učini sve što je moguće kako bi se potaknulo politike za rast" u tom sektoru. "SAD je lider na polju UI-ja i naša administracija želi da to i ostane. Vjerujemo da bi prekomjerna regulacija sektora mogla ubiti revolucionarnu industriju", kazao je Vance. Dodao je da bi svijet trebao biti skeptičan kada vladajući pozivaju na sigurnosnu regulativu koja bi mogla utvrditi njihov moćan položaj.
Nekoliko sati prije, prema pisanju Wall Street Journala, Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i član Trumpove administracije, najavio je da sa skupinom investitora želi kupiti start-up OpenAI, koji je razvio ChatGPT, za 97,4 milijardi američkih dolara. Musk već posjeduje vlastiti start-up za generativnu umjetnu inteligenciju, xAI. "Ne, hvala", odgovorio mu je šef OpenAI-ja, Sam Altman, nazočan samitu. Prije nego što je otišao, Vance je upozorio da se ne ulazi u partnerstva s "autoritarnim režimima", referirajući se na Kinu. "Udružujući se s njima, vaša nacija vezat će se uz autoritarnog gospodara koji želi infiltrirati se i domoći vaše informacijske infrastrukture", tvrdi.
Odgovarajući na američke ambicije, Macron je inzistirao da su za razvoj UI-ja potrebna pravila i pouzdan okvir. "Trebamo ta pravila da bi UI mogao napredovati" i moramo "nastaviti razvijati međunarodnu regulaciju UI-ja", rekao je, zatvarajući samit na kojem su najavljena privatna ulaganja u iznosu do 109 milijardi eura u francuski sektor UI-ja. Prema riječima indijskog premijera Narendre Modnija, koji je bio supredsjedatelj samita i koji će biti domaćin idućeg skupa o tome, izazov je ne dopustiti da globalni jug zaostane u tehnološkoj revoluciji u usponu.
Podsjetimo, na prvi dan samita Macron je pozvao Europu da smanji regulaciju kako bi olakšala procvat umjetne inteligencije na kontinentu, nakon što je potez Trumpove administracije da ublaži restrikcije za UI otkrio koliko se strategije prema tehnologiji razlikuju u SAD-u, Kini i Europi. Na samitu je sudjelovao i predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, a završen je najavama novih velikih ulaganja u području UI-ja. Plenković smatra kako je itekako korisno da i Hrvatska, kao članica EU-a, ali i kao zemlja koja u ICT sektoru zapošljava 70.000 ljudi, na to stavlja što veći naglasak i u kontekstu rada Vijeća za digitalnu transformaciju. "Namjera je Europske komisije da se što više takvih projekata financira na razini članica", kazao je, pa izdvojio projekte u koje zajednički žele ulagati Hrvatska i Slovenija. Nastojat ćemo koristiti sve moguće horizontalne izvore financiranja što postoje na razini EU-a, dodaje.
“Neizbježno će se dogoditi da umjetna inteligencija preuzme neke poslove, ali je važno da ona bude u službi čovjeka i da je koristimo pametno. Razvoj umjetne inteligencije strahovito se ubrzava i nitko ne zna što će biti za deset godina", kazao je. Takav je pristup dobar ako ne dođe do devijacija, ali upravo zato postoje regulacije kako bi osigurale da umjetna inteligencija ostane u svrsi čovječanstva", zaključio je hrvatski premijer.
Cilj samita bio je da umjetna inteligencija bude što otvorenija i što dostupnija svima te da se smanji jaz između onih koji su više i onih koji su manje tehnološki napredni, rekao je Plenković. Smatra važnim da je UI u službi čovjeka, odnosno da on njome upravlja i diktira svrhovitost i korist za brojne aktivnosti, od društvenih i ekonomskih preko obrambenih do obrazovnih, zdravstvenih i tako dalje. Na globalnoj razini, kazao je, potrebni su savezi koji će dobrom i pametnom regulacijom, koja neće biti pretjerana kako bi omogućila znanstvenicima i investitorima što brži napredak, istodobno jamčiti zaštitu ljudskih prava i, u konačnici, čovjeka. Plenković je podsjetio na nedavni skup u Davosu, koji je također bio posvećen UI-ju, a Hrvatska će, kaže, iskoristiti te kontakte kako bi se pozicionirala na karti transformacije prema digitalnom društvu. Hrvatska je, zahvaljujući udruzi koja se bavi UI-jem, već obrazovala 1 posto stanovnika i 5 posto nastavnika o tome.
- Jedna razina regulacije UI-ja, vezana uz etička pitanja i privatnost, nužna je i mislim da se s tim svatko ozbiljan slaže. Problem je EU-a što je to otišlo u drugu krajnost i EU kroz prereguliranost sve više i više zaostaje, ponajprije za SAD-om, a sada vidimo i za Kinezima, koji će dati sve da tu budu vodeći. EU se, ne samo o pitanju UI-ja nego u više tehnoloških aspekata, previše bavi regulacijom, što može ugušiti napredak i konkurentnost europske industrije, koja već zaostaje. Svijet se ubrzano mijenja i ne možemo se baviti sami sobom, što se s EU-om dijelom događa. Ne kažem da je to što SAD kaže da će ići drugim smjerom nešto dobro - stvari su odavno prestale biti crno-bijele - no ako oni krenu tako, mi se ne možemo samo brinuti o regulativi i doći u posve podređen položaj - stvar je uvijek u balansu”, kaže Denis Sušac, direktor softverske tvrtke Mono.