Prvo je tržište programa umjetne inteligencije potresla popularnost kineskog DeepSeeka, a potom je i kineski mastodont Alibaba predstavio novu verziju svog programa UI-ja Qwen 2.5.
Kineski DeepSeek ugrozio je konkurenciju na UI tržištu nedugo nakon puštanja (foto: REUTERS/Dado Ruvić)
Dok SAD i Kina idu naprijed i razvijaju, između ostalog, nove tehnologije, čiji dalekosežni utjecaj na svijet i poslovanje treba vidjeti, Europa se nada pobijediti ih regulacijom! Tako bi mogao glasiti gorki zaključak nakon što je nedavno kineska tvrtka DeepSeek predstavila svoj istoimeni program umjetne inteligencije, koji je vrlo brzo prouzročio velike poremećaje na tržištu, te su u jednom trenutku dionice Nvidie pale za 17 posto, odnosno tvrtka je izgubila 593 milijarde dolara tržišne kapitalizacije, što predstavlja najveći jednodnevni gubitak u povijesti bilo koje tvrtke, kako je izvijestio Reuters. Također, kineski mastodont Alibaba objavio je novu verziju svojeg programa UI-ja, Qwen 2.5, za koju kažu da je i naprednija od DeepSeeka, odnosno njegove inačice V3.
Kako prenosi Reuters, Qwen 2.5-Max »nadmašuje ... gotovo sve dosadašnje verzija programa UI-ja, i OpenAI-jev ChatGpt i DeepSeek i Metinu LLamu«, objavili su iz Alibabe.
No, krenimo redom, prvo što je DeepSeek? DeepSeek je kineska tvrtka koja razvija jezične modele programa umjetne inteligencije otvorenog koda, što će reći da je kod dostupan javnosti da ga prilagođava i mijenja. Tvrtku je osnovao i financira investicijski fond High-Flyer, a jedan od utemeljitelja fonda, Lian Wenfeng, izvršni je direktor DeepSeeka. Financial Times piše kako je tijekom 2021. godine Wenfeng počeo kupovati tisuće Nvidijinih procesora. I četiri godine nakon, vide se plodovi njegove investicije.
Novinske stupce DeepSeek je počeo puniti gotovo bez kraja i konca, a pogotovo zato što je, barem prema pisanju Guardiana, u programiranje Deepseeka uloženo, procjenjuje se, oko šest milijuna dolara, dok je OpenAI potrošio sto milijuna dolara na razvoj ChatGPT-a, samo u 2023. godini. Također, Guardian piše kako je DeepSeeku potrebno samo deset posto računalne snage, u odnosu na druge usporedive programe umjetne inteligencije.
DeepSeek je ugledao svjetlo dana 10. siječnja, a do 27. siječnja postao je besplatna aplikacija s najviše preuzimanja na iOS App Storeu u SAD-u, te je u tom pogledu prestigao ChatGPT, izvijestio je Reuters. Kinesku aplikaciju pogone Nvidijini čipovi starije generacije H800, što je, uz višestruko manji ulog, postavilo pitanje zbog čega su američke tvrtke ulagale toliko financijskih resursa.
S druge strane, iz OpenAI-a su rekli da imaju čvrste dokaze da je DeepSeek koristio njihovu tehnologiju za razvoj svojeg programa, piše Financial Times. To jest, da su koristili ChatGPT kako bi »trenirali« DeepSeek.
- Problem je kada netko uzme našu tehnologiju i upotrijebi je za izradu vlastitog proizvoda, rekao je izvor blizak OpenAI-ju za Financial Times ovaj tjedan. Kako bilo, naglasak je na tome da je DeepSeek konkurentan, a 20 do 50 puta je jeftiniji za korištenje od OpenAI-ovog O1 modela, ovisno o zadatku, prema procjenama.
Ipak, neki su skeptični. Alexandr Wang, izvršni direktor Scale AI-ja, izjavio je u intervjuu za CNBC da DeepSeek navodno posjeduje 50.000 Nvidia H100 čipova, što, ako je točno, krši američke izvozne kontrole koje zabranjuju prodaju naprednih AI čipova kineskim tvrtkama. DeepSeek nije odmah odgovorio na te optužbe.
Dodatno, analitičari iz Bernstein Researcha naglasili su da stvarni troškovi treniranja modela DeepSeek-V3 nisu poznati, ali su vjerojatno znatno viši od 5,58 milijuna dolara, koliko je tvrtka službeno navela. No, zanimljivo je podsjetiti da je model DeepSeek-V2, pokrenuo pravu cjenovnu bitku na kineskom UI tržištu nakon što je lansiran u svibnju prošle godine, kako piše Reuters. Činjenica da je DeepSeek-V2 bio otvorenog koda i ekstremno jeftin, s cijenom od samo 0,14 dolara za milijun tokena, jedinica podataka koje model UI-ja obrađuje, natjerala je Alibabu da snizi cijene svojih modela i do 97 posto.
foto: REUTERS/Dado Ruvić
Ostale kineske tehnološke kompanije brzo su slijedile taj trend, na primjer, Baidu koji je u ožujku 2023. predstavio prvi kineski ekvivalent ChatGPT-u, i Tencent, najvredniju internetsku kompaniju u Kini.
U jednom od rijetkih intervjua za kineske medije, Liang Wenfeng, osnivač DeepSeeka, u srpnju je izjavio da se startup ne zamara cjenovnim ratovima te da mu je primarni cilj razvoj umjetne opće inteligencije, odnosno sustav koji će postići inteligenciju veću od ljudske. Velike kineske tehnološke tvrtke imaju stotine tisuća zaposlenika, a DeepSeek funkcionira više kao istraživački laboratorij, sastavljen uglavnom od mladih diplomaca i doktoranada s vodećih kineskih sveučilišta.
U istom intervjuu Liang je rekao da će najveće kineske tehnološke kompanije teško imati prvo mjesto u razvoju programa UI-ja, zbog visokih troškova i »rigidne« hijerarhije.
- Veliki temeljni modeli zahtijevaju stalne inovacije, a mogućnosti tehnoloških divova imaju svoje granice, rekao je Liang.
Kako bilo, Kina i SAD rade, a Europa za to vrijeme regulira. Jasno, malo je to prvoloptaški, u Francuskoj na razvoju UI-ja radi Mistral AI, u Njemačkoj Aleph Alpha, i treba vidjeti na koji način će se oni u budućnosti razvijati, no opći je dojam da Europa kaska i bavi se regulacijama, a što potvrđuju i podaci. Kao što je objavio Međunarodni monetarni fond, a prenosi Financial Times, razlika između razina produktivnosti u SAD-u i Europi obuhvaća sve sektore, ali je posebno izražena u tehnologiji.
- Europska (tehnološka) produktivnost praktički stagnira od 2005. godine. U SAD-u porasla je za gotovo 40 posto, objavili su iz MMF-a, u listopadu 2024. Prema pisanju kineskog medija Global Times, pa podatke treba uzeti sa zrnom soli, u prvih 10 mjeseci 2024. u Kini su ulaganja u visokotehnološke industrije porasla za 9,3 posto na godišnjoj razini. U listopadu je proizvodna proizvodnja visoke tehnologije porasla za 9,4 posto na godišnjoj razini, što je brže od rasta svih industrija od početka 2024. godine, prema podacima kineskog Državnog zavoda za statistiku.
S druge strane EU je na sva zvona objavila da je prvog kolovoza 2024. na snagu stupio Europski zakon o umjetnoj inteligenciji (AI Act), koji »ima za cilj poticati odgovoran razvoj i implementaciju umjetne inteligencije u EU«. Hoće li se kompanije u EU trgnuti i početi proizvoditi, a EK im u tome neće smetati, vrijeme će pokazati. Za dobro svih, bilo bi dobro da stisak birokracije popusti, a proizvodnja i produktivnost rastu.
Talijanska agencija za zaštitu podataka blokirala je DeepSeek zbog nedostatka informacija o načinu na koji aplikacija koristi osobne podatke korisnika, izvjestio je Reuters. U srijedu DeepSeek više nije bio dostupan u talijanskim verzijama Appleove i Googleove trgovine aplikacija, samo dan nakon što je regulatorno tijelo, poznato i kao Garante, zatražilo dodatne informacije o prikupljanju i obradi osobnih podataka, tj. koji se osobni podaci prikupljaju, iz kojih izvora, u koje svrhe, na kojoj pravnoj osnovi te pohranjuju li se u Kini.