Imamo situaciju da ako se netko prehladi, zaspe ili naljuti, recimo Dabro, pada Vlada.? Hrvatskoj treba promjena okvira, a SDP je jedini koji to može i ima snage provesti. Rezultat predsjedničkih izbora prvi je korak k promjenama u Hrvatskoj, drugi korak bit će lokalni izbori
Saša Đujić (Snimio Davor KOVAČEVIĆ)
Nakon što je u mladosti vodio Forum mladih SDP-a, te nakon što se vratio u Sabor poslije jednog mandata izbivanja, Saša Đujić je s pobjedom Siniše Hajdaša Dončića za predsjednika stranke izabran za novog političkog tajnika SDP-a, a uz to obnaša i dužnosti u saborskom Odboru za Ustav te Odboru za gospodarstvo. Tako je postao nominalno jedan od najviše rangiranih SDP-ovaca, a s obzirom na to da je dugo bio izvršni tajnik za širu riječku regiju, Istru i Liku, budući da je iz Novog Vinodolskoga, s njim smo razgovarali i o lokalnim izborima.
SDP još uvijek slavi na krilima pobjede Zorana Milanovića - što bi taj rezultat mogao značiti za SDP na nacionalnoj razini?
- Rejting SDP-a već mjesecima raste, a to je rezultat našeg rada i politika koje predstavljamo građanima. Predsjednik stranke Siniša Hajdaš Dončić je sa svojim najbližim suradnicima prije predsjedničkih izbora obišao sve naše organizacije, susreo se s članovima u svih 20 županija i Gradu Zagrebu i motivirao ih za predsjedničke izbore. U toj kampanji SDP je odradio veliki posao i sigurno dao značajan doprinos Zoranovoj pobjedi.
Pobjeda Zorana Milanovića, i to ovako uvjerljiva, veliki je vjetar u leđa SDP-u na nacionalnoj razini. Podrška koju je Milanović dobio poruka je Andreju Plenkoviću i HDZ-u da nemaju povjerenje naroda. Zoranova pobjeda početak je kraja Andreja Plenkovića i HDZ-a. Hrvatskoj treba promjena okvira, a SDP je jedini koji to može i ima snage provesti. Stoga mislim da je rezultat predsjedničkih izbora prvi korak ka promjenama u Hrvatskoj koja je izmučena aferama i nesposobnošću HDZ-ove Vlade. Drugi korak bit će lokalni izbori u koje nakon predsjedničkih izbora SDP ulazi s pobjedničkim mentalitetom i raspoloženjem.
Ipak, Milanović je u izbornoj noći zahvalio biračima HDZ-a - dojam je da SDP nije ni spomenuo, iako mu je stranka financirala kampanju i radila na organizaciji?
- Dobro ste rekli, to je samo dojam koji nema veze s realnošću. Dakle nakon izbornog poraza kakvog HDZ nije doživio u svojoj povijesti, njihovi spin doktori počeli su u javnost puštati dvije teze. Prva je da Primorac ustvari nije bio njihov kandidat nego »nadstranački«, pa tako taj poraz valjda nije poraz HDZ-a. I druga da Milanović nije bio kandidat SDP-a pa da tom analogijom ni njegova pobjeda nije pobjeda SDP-a.
Činjenice su potpuno suprotne. Kraj imena Dragana Primorca pisalo je HDZ. Potpise mu je skupljao HDZ. Promatrače za izbore mu je dao HDZ. Novce mu je dao HDZ. U kampanji s njim su bili ministri HDZ-a, jedini onaj koji ga je odabrao bio je Plenković. Stoga je njegov poraz - poraz Andreja Plenkovića i HDZ-a.
S druge strane iza imena Zorana Milanovića pisalo je SDP i ostali partneri. Potpise mu je skupljao SDP. Promatrače je dao SDP. Najveći dio kampanje financirao je SDP. Šef kampanje mu je bio SDP-ovac, sjedište stožera mu je bilo u zgradi SDP-a na Iblerovom trgu. Najbolje rezultate, one preko 75 posto je ostvario upravo u onim sredinama gdje je SDP jak. Mjesecima Plenković govori da je SDP Milanovićeva sljedba, da je on došao u stranačke prostorije SDP-a, da je on SDP-ov predsjednik, a ne od građana. To sve možete pronaći na službenim stranicama Vlade u njegovim izjavama. I sad kad ga je Milanović rasturio na izborima to kao više nema veze ni s njim ni s SDP-om. Koliko god HDZ-u to smetalo, Milanovićeva pobjeda je i pobjeda SDP-a.
Iako svi zazivaju da »dva brda« napokon počnu surađivati, prva stvar s kojom je SDP izašao nakon izbora bila je najava organiziranja referenduma protiv izmjena Zakona o obrani. Čak i da je predsjednik Milanović jedini »nevin« u tom sukobu, ne mislite li da bi to bila svojevrsna zloupotreba instituta referenduma - on bi se trebao organizirati oko pitanja koja se tiču svih građana, a ne jednog građanina (predsjednika)? Ne bojite se novih podjela u društvu - SDP ima povijest sukoba s braniteljima prije deset godina, kad su tenzije bile visoke.
- Predsjednik Milanović je u svom govoru i u prvom krugu i u drugom krugu u izbornoj noći pružio ruku Vladi i Plenkoviću. Nakon nekoliko dana poslao je prijedlog za sastanak Vijeća za obranu. Na sve pozive i pruženu ruku suradnji dobio je odbijenicu. Ne samo to, nego je HDZ na svom predsjedništvu donio odluku da njihovi dužnosnici ne smiju sudjelovati na inauguraciji predsjednika. Premijer Plenković javno proziva HDZ-ovce koji su čestitali predsjedniku Milanoviću. Iz svega toga je očito tko potiče podjele u društvu. Isti oni koji su to poticali i prije deset godina, a to je HDZ. Pa danas su na vlasti i obnašaju brojne visoke funkcije upravo oni koji su bili inventar šatora u Savskoj, od Plenkovića pa dalje.
I sad dolazimo do Zakona o obrani. Opet nije točno da je prva stvar s kojom je SDP nakon izbora izašao referendum protiv zakona. Prvo je HDZ izašao s tim da će mijenjati Zakon o obrani kako bi smanjio ovlasti predsjednika, na što smo mi reagirali da ćemo u slučaju takvih promjena inicirati referendum protiv tog zakona. Na to nas jednostavno obvezuje 75 posto građana koji su glasali za našeg kandidata. I ne bih se složio da je to zloupotreba referenduma jer se to upravo tiče svih građana, a ne samo jednog, predsjednika. Naime, da sada imamo na snazi ono što HDZ želi, onda bi recimo Vlada mogla samostalno slati naše vojnike izvan Hrvatske, gdje, kad i koliko želi, te možda i nekim nepromišljenim potezima na taj način ugrozila sigurnost svih građana Hrvatske, a što smo u konačnici nedavno i vidjeli da su u stanju. Predsjednik Milanović je sa svojim ovlastima brana takvim odlukama i ponašanju, bio i bit će i to je podržalo 75 posto naših sugrađana na izborima. Žao mi je da HDZ to ne vidi i da dijeli društvo. Ili možda vide, ali su postali talac svog prvog čovjeka.
Kako talac, zar nije SDP talac Zorana Milanovića. Na primjer, on kaže »plemstvo obvezuje«, i evo ga Hajdaš Dončić svaki dan: »plemstvo obvezuje«.
- Zoran Milanović je bio predsjednik SDP-a i sigurno ima razmišljanja koja su bliska našima, uostalom zbog toga je i bio dva puta naš kandidat za predsjednika republike. Normalno je da imamo većinu sličnih stavova, naravno ne uvijek. Ali on već odavno nije predsjednik SDP-a, niti upravlja SDP-om.
Treba li mijenjati ovlasti predsjednika RH?
- Ne!
Ovog tjedna svjedočimo još jednoj aferi Vlade i vladajuće koalicije. Da ste na mjestu Plenkovića, kako biste riješili situaciju s DP-om?
- Plenković je sve svoje probleme uvijek rješavao političkom trgovinom na štetu građana. S tim da je ovo s DP-om sada krajnje poniženje za HDZ. Plenković nema izbora pa čak žrtvuje i interese svoje stranke samo da zadrži vlast. Njegovu je Vladu napustilo više od 30 ministara, a Dabro je drugi ministar koji je smijenjen u zadnjih šest mjeseci.
Ova Vlada od početka nije principijelna. A sad je Dabrina pucnjava otkrila i pukotine u koaliciji. Dabro je nakon smjene optužio Plenkovića da zataškava korupciju. Rekao je da ga je upozorio na ozbiljan kriminal u Hrvatskim šumama, ali da je upozoren da šuti. S druge strane Penava govori da im je obećano mjesto šefa Hrvatskih šuma iako se to bira na javnom natječaju. Dabro također proziva Vladu da je on morao otići odmah, a da zbog stradavanja i afera u Jadroliniji nije nitko odgovarao, a upravo DP ima svog čovjeka na čelu saborskog Odbora za pomorstvo koji cijelo vrijeme odbija ozbiljnu raspravu o tome na svom odboru koji je nadležan za taj resor. Nakon svega Dabro će postati saborski zastupnik i njegova ruka bit će odlučujuća za opstanak Vlade čijeg je šefa ozbiljno optužio za prikrivanje korupcije.
Iz svega je vidljivo da i HDZ i DP Hrvatsku vide kao plijen i da ih povezuje podjela fotelja i interesi. Pogotovo ako nakon svega i ostanu u toj koaliciji. SDP će inzistirati da se sve ove optužbe rasvijetle do kraja.
Ali ne očekujete da će pasti Vlada, bar ne u ovom trenutku?
- Iako bi to bilo normalno, sumnjam da će se to dogoditi, barem ne do lokalnih izbora. Trgovina foteljama i interesima je u ovom trenutku ipak jača od moralnih vrijednosti. Vidimo po najavama da je Plenković na kraju popustio i da očito slijede smjene u Hrvatskim šumama i da tamo ulaze DP-ovi kadrovi, to se poručuje kroz medije neovisno što za to treba provesti javni natječaj.
To je dokaz da interesi prevladavaju i da se grčevito drže za fotelje. Ali sukob između HDZ-a i DP-a ostaje i vidjet ćemo do kada će ovakva većina potrajati. U DP-u su svjesni da na novim izborima vjerojatno ne bi imali ovoliki broj zastupnika koliko imaju sada, a o broju ministara da i ne govorimo. A ne treba podcijeniti ni Plenkovićevu sposobnost prikupljanja žetona, tu se u prošlosti već dokazao.
Ima li SDP spremnu vladu u sjeni - odnosno, zašto nema?
- SDP okuplja veliki broj stručnjaka iz stranke, ali i onih nestranačkih koji kroz naše savjete pripremaju naše politike i rješenja za probleme. Već smo predstavili naše viđenje i prijedlog obvezne vojne obuke, jučer smo predstavili mjere za borbu protiv inflacije, u narednim tjednima predstavit ćemo mjere za priuštivo stanovanje i tako dalje. Sve je to rezultat rada tih ljudi. SDP nudi i nudit ćemo rješenja za probleme naših građana. Kadrovski smo potpuno spremni preuzeti odgovornost za Hrvatsku kad god parlamentarni izbori bili.
Kad smo kod DP-a, ne zaboravimo da je DP bio prihvatljiv partner za SDP, da je uspio manevar »preuzimanja« Sabora nakon prošlih parlamentarnih izbora.
- To nije točno. SDP je razgovarao s drugim strankama, tako i DP-om, oko pokušaja konstituiranja Sabora sa ciljem ključnih zakonskih izmjena nakon kojih bi odmah raspisali nove izbore. Nikad nam nije bila opcija formiranja Vlade s njima ili nekakva koalicija. Smatrali smo taj pokušaj logičnim jer je u prošlom mandatu DP bio žestoka opozicija HDZ-u, to kako su oni govorili o HDZ-u i Plenkoviću mi nismo nikada. Čak su dizali i kaznene prijave protiv Plenkovića. Zbog toga su i dobili podršku birača.
Tu u vodu pada još jedan HDZ-ov spin da su oni tri puta pobijedili na izborima. I na tim parlamentarnim izborima protiv njih je glasalo 70 posto birača, ali su zbog izbornog sustava i u koaliciji s neprincipijelnim DP-om koji je podršku dobio upravo na kritici HDZ-a, sklepali koaliciju koja ovisi o jednoj ruci u saboru. Imamo situaciju da ako se netko prehladi, zaspe ili naljuti, recimo Dabro, pada Vlada.
Mjesto političkog tajnika podrazumijeva ponajviše rad na terenu - kakvi su planovi SDP-a za lokalne izbore?
- SDP je već drugi dan nakon predsjedničkih izbora krenuo s pripremama za lokalne izbore. Predsjedništvo je imenovalo izborni stožer kojem sam ja predsjednik, a uz mene ga čini i šest izvršnih tajnika koji su zaduženi svaki za svoju regiju. Cilj nam je do druge polovine veljače utvrditi kandidate tamo gdje to još nije odrađeno.
Već ovaj vikend počinjemo s edukacijama i pripremama izbornih timova i kandidata po županijama. Odredili smo prioritete. Plan nam je zadržati one sredine u kojima smo na vlasti i pobijediti u nekim novima. Uz Primorsko-goransku i Krapinsko-zagorsku županiju koje želimo zadržati, očekujemo značajan iskorak kada su u pitanju Koprivničko-križevačka, Varaždinska, Međimurska, Istarska i Zagrebačka županija. U svim tim sredinama kako za župane, tako i za gradonačelnike i načelnike građanima ćemo ponuditi kvalitetne kandidate i programe, te očekujemo da će to građani i prepoznati.
Kakav je u tom smislu koalicijski potencijal SDP-a - evo Možemo! u Zagrebu želi na izbore sam, IDS u Istri također, pa će onda i SDP morati sam.
- Zašto mislite da SDP »mora« sam. U nekim sredinama koje ste naveli mi smo ti koji želimo sami, pa neki drugi onda tako moraju sami. Koalicijski potencijal ovisi od sredine do sredine. O koalicijama, kao i o kandidatima odlučuju lokalne organizacije potpuno autonomno. Centrala je tu da im pomogne ukoliko nas netko zatraži ili eventualno da spriječi neke anomalije. Na primjer da nekome padne na pamet koalicija s HDZ-om, ali srećom takvih nema. Gledajući stanje do sada imamo dobar koalicijski potencijal i za predizbornu i postizbornu suradnju. A još je malo i narastao nakon predsjedničkih izbora.
Konkretno, kakva su očekivanja za Zagreb?
- Zagreb je utvrdio svog kandidata za gradonačelnika. To je kolega Branko Kolarić koji je nedavno pobijedio na unutarstranačkim izborima za predsjednika organizacije, i time praktički dobio podršku da ide u tom pravcu. Očekujemo dobar rezultat za SDP u Zagrebu, siguran sam da će dobro parirati u toj utrci.
U Rijeci ste si sami zakuhali kašu, poznato vam je da se govori o tome da bi Marko Filipović mogao ići na izbore kao nezavisni, a jača i nezavisna Iva Rinčić. Možemo! je na 14 posto, što nije malo. Zašto ste rušili vlastitog gradonačelnika i ugrozili pobjedu po prvi puta?
- Kao što sam već rekao, odluke o kandidatima i koalicijama autonomne su za svaku organizaciju pa tako i za onu u Rijeci. Gradski odbor je procijenio da je Sandra Krpan najbolji kandidat za vrijeme i izazove koji su pred nama. Ne vjerujem da će Marko Filipović na izbore kao nezavisni kandidat unatoč tome što se govori. Razočaralo bi me kad bi do toga došlo. Marka poznajem više od 25 godina i zajedno smo rasli kroz SDP. Za njega ima mjesta u SDP-u i sigurno svojim iskustvom može dati doprinos stranci u budućnosti. Što se tiče drugih kandidata, neki jačaju, a neki slabe.
SDP je u Rijeci na stabilnih 29 posto što složit ćemo se nije malo, a i malo je više od ovih ostalih. Sandra Krpan je svojim radom na mjestu zamjenice u ovom mandatu pokazala da poznaje potrebe građana, da zna slušati, ali i ono najvažnije da ima energiju, da je operativna, uporna, srčana i rješava probleme. Smatram da je Sandra najbolji kandidat u odnosu na druge koji se nude i da će biti odlična gradonačelnica Rijeke.
U Primorsko-goranskoj županiji župan Komadina nakon 20 i nešto godina odlazi, ide u Sabor. Šanse SDP-a ostaju visoke - ali što ako se u ime HDZ-a uključi Oleg Butković?
- Ne opterećujemo se time tko se misli uključiti u ime HDZ-a, niti drugih. SDP već 24 godine uspješno upravlja Primorsko-goranskom županijom, bez ikakvih afera, vrlo stabilno i odgovorno. Građani to prepoznaju i zbog toga i imamo tako veliku podršku birača. Upravo zato je na nama velika odgovornost da građanima ponudimo najbolje ljude i rješenja za njihov život.
Uskoro bi i županijski odbor trebao utvrditi kandidata za župana i očekujem da će to biti predsjednik ŽO SDP-a Ivica Lukanović. On se kao gradonačelnik Kastva, ali i uspješan poduzetnik već dokazao i pokazao. Uvjeren sam da je on najbolje rješenje za novog župana i siguran sam da će to i biti tako.
Vi nećete biti kandidat za podžupana, uz Lukanovića?
- O kandidatima za zamjenika župana također će odlučivati županijski odbor. Kao tajnik županijskog SDP-a protekle tri godine jedan sam od najbližih suradnika Ivice Lukanovića i zajedno smo konsolidirali i jačali organizaciju. Sada je pripremamo i za lokalne izbore.
S druge strane kao politički tajnik SDP-a Hrvatske preuzeo sam brojne obveze i dužnosti na nacionalnoj razini i u stranci i u Saboru. Vidjet ćemo. Sve su opcije otvorene, ali na kraju će ta odluka ovisiti ne samo o meni, već i o dogovoru, kako s Ivicom Lukanovićem tako i sa Sinišom Hajdaš Dončićem.
Među ostalim, potpredsjednik ste Odbora za Ustav. Dobili smo novi saziv Ustavnog suda, ali sljedeća kriza mogla bi se dogoditi već ove godine kad se bira još tri člana. HDZ će tražiti većinu od tri, zar ne? Može li se očekivati nova blokada, ili ste spremni odobriti HDZ-u tu većinu - ipak su vladajuća stranka i imaju većinu u Saboru?
- Mandat sudaca Ustavnog suda traje osam godina. To što je netko trenutno vladajuća stranka i ima većinu u Saboru ne znači da će tako biti ni za godinu dana, a kamoli za osam. Upravo zbog toga se, nakon SDP-ove inicijative od 2010. Ustavni suci i biraju dvotrećinskom većinom odnosno kompromisom. Očekujemo od vladajućih, koji imaju poziciju predsjednika u odboru za Ustav da ovog puta proceduru pokrenu na vrijeme, a ne u zadnji čas. Kako će izbor na kraju izgledati i koji će omjer biti, u ovom trenutku je nemoguće govoriti. Trebamo prije svega vidjeti tko će sve biti kandidati, pa s njima obaviti intervjue, a tek nakon toga krenuti u pregovore. Ono što je sigurno ni ovoga puta se nećemo dati ucjenjivati, niti HDZ-u dozvoliti da vodi politiku »mogu što hoću«.